Verilerimiz Ne İçin Kullanılıyor?

Jan 2
Bilindiği üzere Yapay Zeka, Veri Bilimi vb. alanlar günümüzde çok popüler. Bu alanları daha çok Google ve Instagram gibi uygulamaların kullandığını düşünüyor olabilirsiniz fakat yapay zeka kullanımı bu şirketlerle sınırlı değil. İlk olarak Netflix üzerinde konuşmaya başlayabiliriz.

Hepimiz şahit olduğumuz için biliyoruz ki bu platform izlediğimiz dizi ve film türlerine göre bize başka yapımlar öneriyor. Hatta eşleşme oranı bile bulunuyor. Bunun gibi önerileri birçok farklı uygulamalar da yapıyor farklı olan şey ise Netlfix’in sizin beğendiğiniz türe göre dizi kapaklarını belirliyor olması.
Kısaca örnek vermemiz gerekirse komedi filmleri daha çok izliyorsanız Netflix size diğer dizileri önerirken kapak fotoğrafı olarak mutlu, neşeli ve gülen insanların bulunduğu kareli koyuyor. Bu şekilde filmin türü baskın olarak romantik ya da başka tür olmasına rağmen sizi gösterilen yapımı izlemeye teşvik ediyor. Şimdi size birkaç örnek göstermek istiyorum.

Aşağıda 3 farklı kullanıcıların aynı filmdeki farklı arka planlarını görüyorsunuz.
Aynı şekilde aynı 3 kişinin farklı filmlerdeki afişleri de aşağıdaki şekilde.


Bu örneklerden en göze çarpan 3.kullanıcın olduğunu fark etmişsinizdir. İki kapak fotoğrafında da gülen insan yüzleri bulunuyor. Tabii ki bu sistemler tamamen mükemmel çalışmıyor ama bunu da geliştirmek için makine öğrenmesi kullanılıyor. Siz uygulamaları ne kadar çok kullanmaya devam ederseniz o da sizi daha iyi tanıyıp size önerileri de daha da gelişiyor.

Makine öğrenmesi sadece sizi tanımak için kullanılmıyor tabii ki. Aynı şekilde dizi izlerken izlediğinizin video kalitesini de belirmek için kullanılıyor. Örneğin televizyondan mı izliyorsunuz ya da telefondan mı; hücresel veri mi kullanıyorsunuz yoksa Wi-Fi mi? Bu tür altyapı sorunlarını da bulup geliştirmek için makine öğrenmesi ve yapay zeka kullanılıyor.

Bunun gibi birçok şirket (BSH, Amazon, UPS vb.) kendi kazançlarını artırmak, gereksiz masraflardan kaçınmak, kullanıcı deneyimini artırmak ve daha iyi hizmet verebilmek için Yapay Zeka ve Makine Öğrenmesi kullanıyorlar. Hatta Netflix hakkında bu kadar konuşmuş olsak bile bu konuda ilk 10’da bile yer almıyor. Artık bulunduğumuz yüzyılda bu ikili olmadan ilerlemek birçok şirket için nerdeyse imkansız.
Created with