Pazarlama mı istiyorsun, ama hangisi?

Jan 5
Geçmişten günümüze nasıl dünya büyük bir değişime uğradıysa iş alanında da birçok değişim oldu. Mesleklerin yaptıkları işler bu süre içerisinde hem değişti hem farklı alanlara bölündü. Günümüzde bu değişim gittikçe artıyor. Bu nedenle yapmak istediğiniz mesleği bulmuş olsanız bile farklı alanlara ayrılmasından dolayı doğru çalışma alanını bulmak bir o kadar önemli bir seçim haline geliyor.

Bu alanlardan biri de pazarlama. Şimdilerde birçok kişi kurumsal pazarlama ve pazarlama ajansı arasındaki farkı bilmemelerinden kaynaklı yanlış yerde mutsuz bir şekilde iş hayatlarını devam ettiriyorlar. Belki iş tanımlarında ne aradığımızı bilmemekten kaynaklı bu problemleri yaşıyorken belki de işin iç yüzünü, işleyişini bilmememizden kaynaklı da yanlış seçimlerde bulunuyoruz. Gelin sırayla bu iki çalışma alanının farklarına ve benzerliklerine bakalım.

Farklılıklar:

  • Kurumsal pazarlamada tüketicinin gereksinimlerini, alışkanlıklarını düşünerek ürün ortaya çıkarmaya çalışırken, Pazarlama Ajansında bu ürünün nasıl markalaştıracağınız ve nasıl daha kullanıcıya tanıtıp almaya teşvik edeceğiniz üzerine çalışırsınız.
  • Ne kadar iki alanda da rakip araştırması yapılsa da kurumsal pazarlamada çalıştığınızda daha çok kendi ürününüzle ilgilenirsiniz ve bu bakış açınızı kısıtlar. Bu yüzden firmalar ajanslarla çalışırlar. Pazarlama Ajanslarında sadece tek ürüne odaklı kalmadığınız için piyasada olan şeylere daha çok hakim olursunuz ve pazarlama fikirleri geliştirmek daha kolay olur.
  • Daha fazla ürüne pazarlama sağladıkları için pazarlama ajanslarının hedef müşterinizi tanımlaması ve ona uygun yol çizmesi kurumsal pazarlamaya göre daha kolay olmaktadır.
  • Ürünün tanıtımı ne kadar önemliyse sonraki adımda, ürünün satılmasında, kurumsal pazarlamanın önemi artmaktadır. Ürünün hangi kanallardan tüketiciye ulaştırılacağı üzerinde daha çok çalışırlar. Gerekirse yeni ürün ortaya çıkarmak kurumsal pazarlamanın görevlerindendir.

Benzerlikler:

  • Bilindiği ikisi de ürünün daha çok tanınmasını ve bu sayede daha çok satılmasını sağlamak isterler.
  • İki alanda müşteri odaklı çalışarak, müşterinin ihtiyaçları üzerinde iş planları yaparlar.
Eğer Pazarlama Ajansları hakkında daha çok bilgi edinmek, işin daha çok iç yüzünü öğrenmek istersen yeni çıkan ücretsiz sertifikalı eğitimimize kaydolmayı unutma! 
Created with